« Atgal
Titulinis » Veiklos sritys » Neformalusis ugdymas » Renginiai » 2019-2020 m.m. renginiai »

Komandos „Et Cetera“ prizinė kelionė į Jungtines Amerikos Valstijas

2019-08-20
Komandos „Et Cetera“ prizinė kelionė į Jungtines Amerikos Valstijas

Šių metų gegužės mėnesį tarptautinio socialinio verslumo konkurso „Start Strong 3+3 Student Entrepreneurship“ laimėtojais tapę šiauliečių gimnazistų komanda „Et Cetera“ (Goda Katkutė, Laura Kalinauskaitė, Edgaras Sviščiovas ir Robertas Kazbaras bei jų mokytoja Evelina Mačiūnienė) liepos 11–18 d. vyko į  Seattle miestą, JAV, kur kartu su latvių laimėtojų komandomis dalyvavo Vašingtono universiteto nevyriausybinės organizacijos FIUTS (Foundation  of International Understanding Through Students) organizuotuose seminaruose, susitikimuose bei diskusijose, praplėtė savo žinias apie JAV kultūrą, žmonių gyvenimo būdą bei gilinosi į opiausias žmonijos problemas dalyvaudami socialiniuose projektuose.  Tarptautinė „Start Strong“ komanda aplankė daug institucijų, verslo įmonių, bendrų darbo erdvių (angl. Co-working Spaces), Bill&Melinda Gates Foundation, Sietlo simbolį – apžvalgos bokštą Space Needle, dalyvavo Networking susitikimuose (kur užmezgamos verslams svarbios pažintys), pasisėmė daug patirties ir patyrė neišdildomų įspūdžių!

Dalyvavimas konkurse komandos „Et Cetera“ nariams leido pagilinti žinias ir išbandyti jėgas socialinio verslumo srityje, o noras pažinti kultūrinius skirtumus bei užmegzti ryšius socialiniams ateities projektams buvo vienas iš stipriausių motyvų kuriant socialinio verslo projektą, padėsiantį išspręsti bendruomenės problemą. Pasak jaunųjų verslininkų,  gimnazistų iš Šiaulių, kelionė į JAV leido suprasti, kiek daug skirtumų tarp amerikiečių ir europiečių, suteikė progą pasisemti naudingų idėjų, kurias būtų galima įgyvendinti Lietuvoje. Dalyviai liko sužavėti savanorystės idėjų sklaida ir pačia savanorystės kultūra JAV. Kiekviename susitikime buvo jaučiama, kaip bendruomenės nariai nori vieni kitiems padėti. Šiauliečiai gimnazistai džiaugėsi, kad galėjo dalyvauti socialiniame projekte nevyriausybinėje organizacijoje Westside Baby, kuri rūpinasi nepasiturinčiomis šeimomis ( iš labdaros, kurią aukoja miesto gyventojai, aprūpina šeimas vaikų maistu, higienos priemonėmis, rūbeliais). Ne mažiau moksleivių susidomėjimo sulaukęs  vizitas – apsilankymas laikraščio „Real Change” redakcijoje, kuri įdarbina benamius, suteikiama galimybė žmogui nors šiek tiek pagerinti savo gyvenimą (benamiai perka laikraštį redakcijoje už 60 centų, o parduoda už 2 dolerius). Tokiu būdu žmonės, praradę būstus, gauna progą grįžti į normalų gyvenimą, jiems suteikiama taip reikalinga psichologinė pagalba. Tokie vizitai pakeičia požiūrį į mūsų kasdienybę, priverčia susimąstyti apie dalykus, kuriuos priimame kaip savaime suprantamus, tinkamai nevertinamus. 

Komandos „Et Cetera” tikslas – suburti ir šviesti bendruomenę tvarios gyvensenos tema, atkreipti dėmesį į tekstilės panaudojimo būdus. Mišri J. Janonio ir Didždvario gimnazistų  komanda organizavo akciją „Janonio Boutique”, kurios metu gimnazijos bendruomenė galėjo atnešti dėvėtus, bet dar kokybiškus rūbus ir juos parduoti. Dalis pinigų grįžo pardavėjams, o kita dalis buvo paaukota labdarai.  Konkursas ir kelionės išmokė dalyvius atrasti grožį minimalizme, privertė susimąstyti apie asmeninius įpročius. Laimėtojų komanda savo projektu norėjo parodyti, kokią didelę žalą gamtai daro „greitos mados” industrija bei pašalinti stereotipą, kad pirkti dėvėtą rūbą yra gėda. 

Konkurso „Start Strong 3+3 Student Entrepreneurship” laimėtojai ir ateityje planuoja daug dėmesio skirti socialinio verslo plėtojimui, bendruomenės stiprinimui ir savanorystei. Laimėję konkursą jie tapo „Start Strong“ alumnais ir prisijungė prie ankstesnių metų konkursų laimėtojų būrio, kurie savo jėgas skirs ateinančių „Start Strong“ kartų ugdymui ir bendruomenės švietimui. 

Komandos „Et Cetera“ nariai: Goda, Laura, Edgaras, Robertas ir jų mokytoja Evelina,  teigia, kad kelionė į JAV ne tik leido jiems paaugti kaip asmenybėms, bet ir pakeitė požiūrį į tam tikrus dalykus, išmokė atsikratyti stereotipų bei išankstinio nusistatymo. Konkurso laimėtojai džiaugiasi ir yra dėkingi konkurso organizatoriams: asociacijai „Karjeros kodas“, JAV Ambasadai Vilniuje bei tarptautinei karjeros ugdymo programai „Start Strong“, už suteiktą unikalią progą tobulėti bei keisti požiūrį. 

Kristina Urbonienė, konkurso koordinatorė, Didždvario gimnazijos anglų kalbos mokytoja