Edukacinė išvyka „Antrojo pasaulinio ir Šaltojo karo keliais Lenkijoje ir Vokietijoje“
Balandžio 5–7 dienomis su gimnazijos II–III kl. mokiniais vykome į edukacinę išvyką „Antrojo pasaulinio ir Šaltojo karo keliais Lenkijoje ir Vokietijoje“, kurios metu aplankėme Varšuvą, Poznanę, Potsdamą ir Berlyną. Planuodami kelionę, su mokiniais aptarėme objektus, kuriuos aplankysime (mums buvo labai svarbu, kad pamokose įgytas žinias galėtume įtvirtinti lankydamiesi viename ar kitame objekte). Neatsitiktinai pasirinktos šios dvi šalys, juk tiek Lenkijoje, tiek Vokietijoje yra itin ryškių ir įsimintinų istorinių vietų, siejamų su Antruoju pasauliniu ir Šaltuoju karu: Varšuvos senamiestis, Holokausto muziejus Varšuvoje, buvusi pirmoji Lenkijos vyskupystė Poznanėje, Vokietijos miestai: Potsdamas, Berlynas.
Mokinių mintys, išsakytos po išvykos:
„Išskirti vieną, labiausiai patikusią vietą sunku, nes viskas buvo įdomu. Didelį įspūdį paliko Holokausto muziejus Varšuvoje: moderni ekspozicija, išsami informacija apie žydų istoriją ir jų tragišką likimą. Sužinojau daug naujų dalykų apie kasdienį žydų gyvenimą ir jų įtaką Lenkijos ūkiui“.
„Buvo labai įdomu Vokietijos parlamente-reichstage, iš kurio kupolo turėjome galimybę pamatyti visą Berlyną. Apžiūrėjome modernų, ekologišką reichstago kupolą, kuriame sukonstruota veidrodžių sistema aprūpina pastatą elektros energija ir šiluma“.
„Džiaugiuosi, kad galėjau pasivaikščioti po Lenkijos, Vokietijos didmiesčius, juos palyginti su Vilniumi. Žmonės savo elgesiu skiriasi nuo lietuvių, nes yra laisvesni“.
„Šioje ekskursijoje įsiminė Potsdamo konferencijos muziejus. Pamokose mokomės apie ten vykusią konferenciją, tad buvo smagu pamatyti tą vietą realybėje. Apžiūrėjome kambarius, kuriuose buvo įsikūrusios JAV, Anglijos ir SSRS delegacijos. Įsiminė salė, kurioje derėjosi Stalinas, Ruzveltas ir Čerčelis“.
„Daugelis mokinių džiaugėsi realybėje pamatę Berlyno sieną. Kalbėti apie viena, pamatyti tikrovėje, nors ir tik jos fragmentą, visai kas kita. Gūdi, pilka, niūri, grėsminga... Sunku net įsivaizduoti, kad siena atskyrė tos pačios šalies, to paties miesto, tos pačios šeimos žmones“.
„Mums labai patiko Poznanės senamiestis savo įspūdinga architektūra, nuostabiai tvarkoma aplinka. Ypač sužavėjo Sansusi rūmai („Vieta be rūpesčių“), kurie pastatyti Prūsijos karaliaus pageidavimu. Pasirodo, jam valdant, Prūsijoje masiškai pradėtos maistui vartoti bulvės, o ant šalia rūmų esančio valdovo kapo dar ir dabar vietoj gėlių dedamos bulvės“.
„Man įsiminė paminklas bibliotekai. Jis pastatytas vietoje, kur naciai Berlyne degino jiems neįtinkančių autorių knygas. Dabar toje vietoje stovi tuščios lentynos – tai atminimo simbolis sudegintoms knygoms“.
„Mane sukrėtė Berlyne, šalia Branderburgo vartų, esantis memorialas žydų aukoms atminti. Memorialą sudaro 700 betoninių, įvairaus dydžio plokščių, kurios užima net 6 futbolo aikščių plotą, – taip nebyliai vokiečiai atsiprašo žydų tautos“.
Edukacinė išvyka išties pasiteisino, nes viena yra matyti istorinę nuotrauką vadovėlyje, o visai kita tai pamatyti realybėje. Manau, „istorijos pamoka gyvai“ – tai didžiulė investicija į istorijos mokslo žinių, supratimo, vertinimo, aiškinimo, lyginimo, analizės, komunikavimo gebėjimų praplėtimą.
Kartu su mokiniais kelionėje dalyvavo matematikos mokytoja Aistė Venclovienė, psichologė Rūta Nagelienė. Kelionę inicijavo ir organizavo istorijos mokytoja Giena Kubiliūtė.