« Atgal
2018-10-26
Gimtosios kalbos savaitė

Gimtosios kalbos savaitė vyko spalio 15–19 dienomis. Tradiciškai pirmasis renginys – I kl. projektas „Kalbėk taisyklingai“. Mokiniai per lietuvių kalbos pamokas piešė plakatus, iliustruojančius ydingus posakius (pavyzdžiui, „Sėdžiu ant dietos“, „Posėdis prie uždarų durų“, „Guli su gripu“). Smagu, kad net vyresniųjų klasių mokiniai, eidami koridoriumi, stabteli prie plakatų. Diktanto konkursas „Raštingiausiasis“, dalyvių nuomone, ne tik sudarė galimybę pasitikrinti raštingumą, bet ir susimąstyti apie gyvenimo prasmę, vertybes, skatinančias tikėti savimi, nepalūžti, būti laimingam (diktuojamą tekstą dauguma išgirdo pirmąkart). Džiaugiamės, kad šiame konkurse visada noriai dalyvauja ir mokytojai. Konkursas „Taisyklinga kalba – vertybė“, kuriame dalyvauja I–II kl. mokiniai, šiemet atsinaujino, mat buvo pateikta nauja (klausymo) užduotis (ją parengė trečiokės Dominyka ir Ema). Merginos kalbėjosi dialogu, kuriame buvo netinkama reikšme pavartotų žodžių, klausantieji turėjo juos išgirsti, užrašyti ir šalia nurodyti tinkamą. Įdomu tai, kad vienai iš antrokių, dalyvavusių konkurse ir sėkmingai atlikusių naująją užduotį, kilo mintis parengti asmeninį projektą. Ekspromtinės kalbos konkursas šiemet nebuvo populiarus – dalyvavo tik keturios iššūkį priėmusios abiturientės. Juk tikrai nėra taip paprasta per 20 minučių parengti įtikinamą, argumentuotą kalbą. Dailyraščio konkurso dalyviai buvo patys kantriausi ir kruopščiausi: rašaliniu parkeriu atidžiai raitė kiekvienos raidės kilpelę, pilvelį. Pripažinkime, kad daugumai tai būtų misija neįmanoma!

Mylintys knygą pirmokai dalyvavo popietėje „Knygų skaitymas – tai galimybė pažinti pasaulį ir save“, kurioje klausėsi bendraklasių skaitytų knygų pristatymų, gitaros melodijų, vaišinosi obuoliais. Klausydamiesi, žvelgdami į žvakės liepsną, trumpam visi panirome į magišką, intriguojantį knygų pasaulį. Jaunieji kūrėjai rinkosi į popietę „Jaunystės spalvos“, kuri jau antrus metus vyksta Dailės galerijoje. Savo kūrybą pristatę  mokiniai turėjo galimybę pasidalinti mintimis apie rašymo procesą ir išgirsti patarimų, palaikymo iš profesionalios menininkės Bitės Kuic (Birutės Kuicienės). Popietės atmosferą šildė mokinės Simonos savos kūrybos dainos, juodai baltų fotografijų ekspozicija, rudenėjančių ryškių gamtos spalvų paletė ir abiturienčių paruošta arbata.  III klasių mokiniai gilino dalykines kompetencijas – jie dalyvavo  paskaitoje „Skaitome V. Šekspyrą“, kurią vedė 2017 m. inovatyviausiu kalbų pedagogu išrinktas Kauno jėzuitų gimnazijos lietuvių k. ir literatūros mokytojas Mindaugas Grigaitis.

Taigi mokiniai, dalyvaujantys Gimtosios kalbos savaitės renginiuose, turi galimybę  ne tik patobulinti raštingumo, kalbos kultūros, teksto suvokimo, viešojo kalbėjimo gebėjimus, pristatyti savo kūrybą, bet ir maloniai pabendrauti.

Audronė Saldauskienė, skyriaus vedėja